Wizyty u lekarzy dla najmłodszych pacjentów wiążą się z olbrzymim stresem. Szczególnie gdy chodzi o takich specjalistów jak chirurg dziecięcy czy też urolog dziecięcy. Rozmowa z dzieckiem znacznie pomoże w zrozumieniu tego, co odczuwają, jak i także co się z nimi będzie podczas badania działo. Jakie uczucia towarzyszą naszym dzieciom podczas wizyty?

Obawy dziecka

Dziecko często się obawia, że rodzice zostawić mogą je samo w lekarskim gabinecie. Lęk przed separacją występuje najczęściej u dzieci, które nie ukończyły jeszcze siódmego roku życia. Bardzo często dzieci się wstydzą. Wiadomo, że badania intymnych części ciała może je zawstydzić. W związku z tym będą się czuły nieswojo.

Oczywiście dzieci się także u lekarza obawiają bólu. Jednak najpoważniejszy jest po prostu strach. Obawy co po niektórych dzieci dotyczyć mogą sposobu postępowania lekarza oraz także strachu przed nim, ponieważ dla nich jest obcą osobą. Mali pacjenci mają spore tendencje do interpretowania co po niektórych zachować w całkiem inny sposób, co powodować może niechęć.

Jak dziecko przygotować do wizyty?

Na sam początek zaznaczmy, że najważniejszy jest wybór dobrych specjalistów. Takich znajdziecie tutaj https://sulislawski.pl/.

Później pozostanie nam tylko przygotować dziecko do wizyty lekarskiej. Należy dziecko zachęcić, aby mogły wyrazić swoje obawy, a później się zwrócić do nich w taki sposób, który zrozumieją.

Wytłumaczmy dokładnie, jaki jest ich cel wizyty. Przedstawmy go w sposób bardzo pozytywny. Jeśli ty, Twoja rodzina czy też znajomi mieli identyczny problem, to podzielmy się tą informacją. Świadomość, że inni to samo przeszli, może na pewno pomóc złagodzić wszelkie obawy. W absolutnie każdym przypadku powinniśmy wyjaśni, że pójście do lekarza na pewno nie jest karą. Pomóżmy dzieciom zrozumieć, że osoby dorosłe tak samo chodzą do lekarzy, a praca doktora polega na pomocy ludziom w utrzymaniu zdrowia. To na pewno pomoże. Do wszystkiego należy podchodzić ze spokojem.