Rentgen stomatologiczny jest także nazywany badaniem RTG zębów. Jest to po prostu prześwietlenie. Ogólnie jest to najczęstsza procedura diagnostyczna, z której korzystają współcześni dentyści. Przekonajmy się jakie są wskazania do wykonania rentgena zębów? Nie obawiajmy się, ponieważ samo badanie jest bezbolesne, krótkotrwałe oraz nie wymaga przygotowań szczególnych ze strony pacjentów.

Znane od lat

Na sam początek musimy zaznaczyć, że rentgenowskie badania są znane oraz wykorzystywane już od trzydziestych lat XX wieku. Pierwszy raz rentgen był wykonany w Stanach Zjednoczonych. Podczas badania wykorzystywane są promienie X, które także noszą nazwę promieniowania rentgenowskiego.

Promieniowanie X przechodzi poprzez tkanki organizmu ludzkiego oraz jest przez nie wchłaniana w różnych stopniu. Miękkie tkanki, na przykład narządy wewnętrzne czy też mięśnie, pochłaniają zdecydowanie mniej promieniowania, a więc są one widoczne na zdjęciach w czarnym kolorze. Kości wchłaniają o znacznie więcej promieniowania rentgenowskiego. Na zdjęciach są one widoczne doskonale pod postacią kształtów w kolorze białych.

Wskazania do badania

Rentgen stomatologiczny swoje zastosowanie znajduje właśnie w stomatologii. Najbardziej powszechnym badaniem jest RTG punktowe, które jest po prostu nazywane rentgenem zębów. W ofercie badań rentgenowskich znajdziemy także badania bardziej przekrojowe, które umożliwiają nam zobrazowanie znacznie większych struktur twarzoczaszki anatomicznych. Z kolei RTG punktowej swoim zasięgiem obejmuje cztery zęby maksymalnie. Przy tym jednak cechuje się naprawdę wysoką dokładnością.

Wskazaniami do RTG stomatologicznego są:

– przy diagnostyce stopnia zaawansowania próchnicowych zmian,

– przy diagnostyce mechanicznych urazów zębów,

– przed zaplanowanym leczeniem endodontycznym,

– w sytuacji powikłań po edodontycznym leczeniu,

– przy leczeniu protetycznym planowanym,

– przed zabiegami z zakresu stomatologicznej chirurgii,

– w kontrolnych celach.

Nie obawiajmy się rentgena. Nie musimy także przygotowywać się specjalnie do tego badania. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na stronie www.rentgen-krakow.pl Na pewno będziesz spokojniejszy.